Pilot do Nikona D70

Projekt pilota do NIKON D70.

pilot D70

pilot D70

Pomysł zrobienia projektu pojawił się nagle; rozważałem kupno oryginalnego pilota, ale trochę trzeba zachodu, aby taki zdobyć, poza tym jest duży, drogi i nieporęczny. A gdzie radość z własnoręcznie wykonanego czegoś?

Znalazłem informacje i inne projekty w Internecie (pierwszy potraktowałem bardziej teoretycznie, drugi był dawcą pomysłu o wykorzystaniu połączonych linii kontrolera):

http://www.bigmike.it/ircontrol (po angielsku)

http://www.caxapa.ru/lib/dslr_rem.htm (po rosyjsku ;) )

następnie uprościłem rzeczy (nie budujemy przecież elektrowni atomowej !?) – chciałem zmieścić wszystko w oszukańczym pilocie rozdawanym na lewo i prawo przez sprzedawców samochodów. Posiadacz takiego pilota może sprawdzić, czy wygrał samochód (zapewne nie).

d70remote_sch

Schemat pilota D70

Oszukany pilot ma w środku dość miejsca by ukryć kontroler AtTiny 13 w obudowie DIL, dwie zegarkowe baterie SR41 (7.8×3.6 mm, 45 mAh każda!) oraz diodę podczerwoną.

Mamy tu:

  • schemat
  • wsad do kontrolera attiny13
  • źródło firmware
  • Makefile

Pobieraj źródła wybierając „Zapisz na dysku” przy pomocy prawego przycisku myszy. Obrazki do druku są w rozdzielczości 300dpi.

Fuse bity dla AtTiny13: lfuse=0x6a (domyślne), hfuse=0xff (domyślne)

Dioda podczerwona zasilana jest przez 5 linii PORTB procesora pracujących jako źródło prądowe; daje do wystarczającą moc by uruchomić migawkę z dystansu 8m (przetestowanego) 19m maksymalnie(!).

Użyłem wyjść kontrolera jako źródeł prądowych aby zachować czystość schematu (ta, schematu), jako że porty w attiny mają symetryczną charakterystykę w pracy jako źródło, jak i otwarty kolektor.

W ekstremalnych temperaturach możliwe jest, że pilot przestanie działać. Spowodowane jest to zależnością częstotliwości wbudowanego generatora RC od temperatury.

W temperaturze pokojowej działa wyśmienicie.

Obydwa projekty, z których czerpałem ostateczne pomysły (zasilanie 5 liniami) mają firmware zakodowane w asemblerze. Programowałem w asemblerze w latach 80/90, nie muszę sobie udowadniać, że umiem ;) programowanie w C jest znaaaacznie szybsze. Zawsze mogę użyć mikrokontrolera z większą ilością pamięci. Czas mój jest znacznie droższy niż scalak za 3 zł.

Firmware napisałem w C (avr-gcc) w 5 minut(!), po skompilowaniu zajmuje mniej niż 300 bajtów.

Testowanie zajęło ok. godziny. Użyłem timingów ze strony bigmike i zastosowałem sugestię ze skróceniem impulsów i wydłużeniem pauz.

Jedyna wstawka asemblerowa to seria nopów i wdrów aby dostroić nadajnik do 38.4 KHz.

pilot D70 zbliżenie

pilot D70 zbliżenie

Może się zdarzyć, że twój attiny będzie miał nieco inną częstotliwość. Będzie trzeba wtedy dostroić generowaną częstotliwość przez wstawienie/usunięcie części nopów/wdrów w funkcji „signal”.

Pobór prądu podczas świecenia diody jest duży (nie mierzyłem, wyzerowałem rezystory z projektu sachara ;) ale trwa milisekundy. Obliczyłem że na jednych bateriach można odpalić migawkę tysiące razy.

Biorąc pod uwagę brak rezystorów, dioda może tracić z czasem jasność świecenia. Pożyjemy – zobaczymy.

UŻYJ WYŁĄCZNIE 3 VOLTOWYCH BATERII, W PRZECIWNYM WYPADKU SZYBKO USZKODZISZ PROCESOR I DIODĘ!!!

Testowałem pilota z 2x akku NiMH (2.4V), działał ok (z maksymalnego dystansu około 4 metrów).

Ostatecznie na 3V działa jeszcze lepiej (z maksymalnego dystansu okolo 8 metrów)

Nie odpowiadam za jakiekolwiek uszkodzenia sprzętu powstałe podczas montażu i testowania pilota!

Koszt części – ok. 3 zł – 1 kiepskie piwo!

AtTiny13 – 3-4 zł
dioda podczerwona – walała się gdzieś wokoło. Dobra jest każda o prądzie 20 mA.

pilot D70 gotowy

pilot D70 gotowy

Dodaj odpowiedź