WIT – tablica interaktywna

Tak! Kiedyś myślałem, że to jest awykonalne dla przeciętnego człowieka! Ale – przyszło zamówienie i co, ja nie zrobię? Mój pierwszy komercyjny projekt już wdrażany w polskich szkołach!

Kamera WIT

Kamera WIT

Tablica interaktywna WIT dostępna w sprzedaży w firmie w2m. Firma ta jest zleceniodawcą na to urządzenie i support.

Projekt całkowicie opracowany i oprogramowany przeze mnie. Kamera podłączana jest do portu USB i przesyła pozycję diody IR do odpowiedniej aplikacji pracującej pod systemem Windows (na razie). Aplikacja ta przetwarza współrzędne przesyłane przez kamerę na współrzędne ekranu, i przesuwa kursor po ekranie (niezbędny jest rzutnik, który ten kursor na ekranie wyświetli :)

Podstawowe dane techniczne:
zasięg widzialności punktu – do 5m
kąt widzenia – ok 32 stopni (w poziomie)
prędkość śledzenia – 90HZ

Tablicy można używać jak myszki jednoprzyciskowej, albo, przy pomocy odpowiedniej aplikacji jako pióra do rysowania, zakreślania i oznaczania elementów widzialnego obrazu (np. prezentacji)

Oprogramowanie zajęło nieco ponad miesiąc, przetestowałem wiele algorytmów wykrywania punktu. Problem jest taki, że większość czasu urządzenie pracuje na granicy szumów. A wymagania są spore …

Samo urządzenie w sobie to kilka elementów: mikrokontroler atmega32, czujnik obrazu oraz konwerter serial<>USB.

Urządzenie ma możliwość upgrade firmware, firmware jest zaszyfrowane podwójnym kluczem, a procesor zabezpieczony przed niepowołanym dostępem.

6 095 komentarzy do “WIT – tablica interaktywna”

  1. edi napisał(a):

    Witam..

    Czy podobnie jak w przypadku kinecta wykryawanie kliniecia jest przytrzymanie punktu w tym samym miejscu ?

    Pozdrawiam
    Wojtek

Dodaj odpowiedź